Forum Firm Rodzinnych Forbes

V EDYCJA

Forum Firm Rodzinnych Forbes 2022

Zgłoś się, niech świat biznesu pozna Twoje sukcesy!

Firmy rodzinne są trzonem polskiej gospodarki, prowadzą działalność w większości sektorów, trwają mimo turbulencji związanych z COVID-19, ze skutkami gospodarczymi wojny w Ukrainie. Posiadają determinację do przetrwania przez pokolenia oraz rozwoju mimo turbulencji, dbają o pracowników, tworząc i utrzymując miejsca pracy, prowadzą odpowiedzialne społecznie biznesy, edukują, inwestują, przechodzą transformację cyfrową, budują dla pokoleń.

O firmach rodzinnych można pisać, można je badać i doceniać.

Razem z Magazynem polskiej edycji Forbes, Dun & Bradstreet, FBN Poland i Bank Millennium od 2018 roku wyróżniamy najcenniejsze firmy rodzinne w Polsce. W kolejnej edycji Forum Firm Rodzinnych 2022 zapraszamy do składania zgłoszeń do Rankingu Forum Firm Rodzinnych.

Każde zgłoszenie będzie analizowane!

Do wzięcia udziału w Forum Firm Rodzinnych zachęcamy wszystkie firmy rodzinne, które na potrzeby rankingu definiuje się jako przedsiębiorstwo, w którym:

 1. W posiadaniu rodziny znajduje się minimum 50 + 1% udziałów (także pośrednio poprzez spółki zależne i fundusze),
 2. Przynajmniej jeden członek rodziny zarządza spółką, spółka jest założona przez członka rodziny,
 3. Spółka posiada jednego właściciela, który jest w trakcie sukcesji, lub w trakcie przygotowania do sukcesji,
 4. Na rynku istnieje nieprzerwanie od 8 lat,
 5. W roku 2020 wykazało się przychodem nie mniejszym niż 10 mln zł netto,
 6. Regularnie, w ostatnich latach wykazuje się dodatnim wynikiem finansowym,
 7. Nie będące w upadłości i likwidacji,
 8. Będące w dobrej kondycji finansowej,
 9. Cieszące się nieposzlakowana opinią. 

Nagrodzone będą najlepsze, które radzą sobie w turbulentnym środowisku oraz dbają o pracowników.

Wyróżnienia zostaną przyznane w dwóch kategorie w rankingu:

 • Firmy z przychodami do 100 milionów złotych
 • Firmy z przychodami powyżej 100 milionów złotych

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach Forbes.pl

IV EDYCJA

Forum Firm Rodzinnych Forbes 2021

NAJCENNIEJSZE FIRMY RODZINNE

Zakończyła się IV edycja Forum Firm Rodzinnych Forbes

25 listopada 2021 

W grudniowym numerze magazynu Forbes pojawiła się relacja z ostatnich gal w ramach cyklu spotkań Forum Firm Rodzinnych. 

Październik przyniósł nowy projekt ustawy o fundacji rodzinnej, z którego zniknęło podwójne opodatkowanie oraz pojawiły się zmiany, o które wnioskowali przedsiębiorcy. Więcej o zmianach w projekcie znajdziesz tu: link

Zapraszamy!

25 listopada 2021

4 listopada br. odbyła się ostatnia z Gal Regionalnych realizowanych w ramach 4 edycji #forumfirmrodzinnych Magazynu Forbes Polska.
Edycja wyjątkowa choć z elementami tradycji wypracowanej od 2018 roku. Spotkaliśmy się w Gdańsku, Puszczykowie, Wrocławiu, Krakowie, Mikołowie, Łodzi, Warszawie, Lublinie i Toruniu.
Każda z gal była dla nas, organizatorów i partnerów, potwierdzeniem, ze polskie #firmyrodzinne zasługują na szczególną uwagę, na szczególne traktowanie i szczególne rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę majątku rodzinnego i jego pomnażanie, przy jednoczesnym dbaniu o beneficjentów majątków firm rodzinnych.
Spotkania w regionach pokazały nam również, że firmy rodzinne, jak żadne inne na rynku, potrafią przekuć kryzys w szanse, które zwinnie mogły być wykorzystane do dywersyfikacji działalności, reorganizacji firmy czy wystartowania z nowym biznesem sukcesorów. Wartości firm rodzinnych, szybkość w podejmowaniu decyzji, odwaga w podejmowaniu wyzwań – to cechy dzięki, którym firm rodzinne radziły sobie w czasie epidemii i naturalnie potrafiły reagować na zmienne warunku gospodarcze, ekonomiczne i społeczne.

4 listopada 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE W TORUNIU – WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Gala Forum Firm Rodzinnych Magazynu Forbes, która odbyła się 4.11 w Hotelu Bulwar w Toruniu, była ostatnim spotkaniem z cyklu wydarzeń poświęconych firmom rodzinnym wyróżnionym w Rankingu Najcenniejszych Firm Rodzinnych Forbes 2021.

Rozmówcy podczas panelu wskazywali rozwiązania jakie wdrożyli  w czasie epidemii, dzielili się receptami na kryzys, który czasem okazywał się okazją do podjęcia wyzwań biznesowych.  Anna Holz –  Biurfol sp. z o.o., Marzena Szczotkowska Topić – Renex Sp.z o.o.sp.k., Przemysław Mitraszewski – LPP S.A. oraz  Piotr Grabowski #gwlaw, Andrzej Gliński – Bank Millenium. Podczas Gali wręczone zostały również wyróżnienia dla firm z województwa kujawsko-pomorskiego. Gratulujemy m.in: Ampol Merol, Emtor, Abramczyk, Renex sp.j. , Tranchem Sp. z o.o.

28 października 2021  – SPOTKANIE REGIONALNE W LUBLINIE – WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE I PODKARPACKIE

Spotkaliśmy się w Lublinie z przedsiębiorcami z województw lubelskiego i podkarpackiego, aby wręczyć wyróżnienia #Forumfirmrodzinnychforbes oraz zapytać jak czas epidemii wpłynął na działalność ich firm?
Okres pandemii był dużym wyzwaniem, szczególnie dla firm, które mają zdywersyfikowane kanały działalności.
Przygotowanie firm rodzinnych to zapasy, umiejętność współpracy z dostawcami i kontrahentami. Wypracowane relacje skutkowały wysokim zaufaniem wobec firm rodzinnych, co pozwoliło na utrzymanie miejsc pracy i docenienie ludzi, którzy są podstawą biznesów. Pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji i digitalizacji oraz automatyzacji.
Z czasu epidemii firmy rodzinne wychodzą obronną ręką, a pomimo przerażenia na początku epidemii, nauka dywersyfikacji biznesu zarówno pod względem geograficznym, jak i gałęzi biznesu, pozwalała rozłożyć ryzyka. Zwinność firm rodzinnych spowodowała, że kryzys został wykorzystany, a strach został przekuty w działanie, które zaprocentowało wzrostem.
Panel dyskusyjny w Lublinie podczas Gali Forum Firm Rodzinnych przyniósł kolejną dyskusję na temat zwinności firm rodzinnych.
Dziś szczególnie możemy być zadowoleni, również z powodu upublicznionego projektu ustawy o fundacji rodzinnej. Ustawodawca wyszedł na przeciw potrzebom przedsiębiorców. Liczymy ze zgodnie z zapowiedziami ustawa zacznie obowiązywać 1 czerwca 2022 roku.
Gośćmi Pawel Zielewski byli Monika Bąk
AUTOPART SA, Marta Półtorak Marma Polskie Folie Sp. z o.o. Develop Investment Sp. z o o., Agnieszka Ptaszek-Kwolek JMP FlowersPrzemysław Mitraszewski LPP S.A. Andrzej Glinski Bank Millennium Piotr Grabowski #gwlaw.
#firmyrodzinne #sukcesja #fundacjarodzinna #firmyrodzinne #ifr #forbespolska

21 października 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE W WARSZAWIE – WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE I PODLASKIE

Firmy rodzinne z województw mazowieckiego i podlaskiego spotkały się na Gali #Forumfirmrodzinnychforbes w Warszawie na 50 piętrze ZŁOTA ZŁOTA 44. W panelu dyskusyjnym kolejny raz wybrzmiały cechy firm rodzinnych, które pozwoliły przetrwać czas niepewny i chaos. Firmy rodzinne były gotowe do zmian i do szybkich decyzji, a intuicja, którą kierują się w codziennej pracy pozwoliła na zachowanie miejsc pracy, zmiany organizacyjne, strukturyzacyjne, a niejednokrotnie odważne decyzje rozwojowe przedsiębiorstw.
To był również czas decyzji w kwestii sukcesji, która w czasach niepewności stała się elementem prowadzenia biznesu, którego nie można pomijać.
W panelu udział wzięli:
Bogumiła Jankiewicz Aquael
Jacek Rozwadowski Enel-Med
Piotr Grabowski #gwlaw
Andrzej Glinski Bank Millennium

Dziękujemy Forbes Polska za organizację a wyróżnionym gratulujemy!

19 października 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE W PABIANICACH – WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE I ŚWIĘTOKRZYSKIE

#ForumFirmRodzinnychForbes i Gala w Pabianicach, w Fabryka Wełny Hotel & Spa. Spotkanie dla #firmyrodzinne z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. W czasach nieoczywistych, turbulentnych, wymagających szybkich zwinnych decyzji, firmy rodzinne odnalazły się bardzo dobrze. Wartości, które im przyświecają w codziennym biznesie, w działalności operacyjnej i #csr okazały się biletem do pokonania problemów związanych z niepewnym czasem epidemii, szansą, którą wykorzystały. W firmach rodzinnych niejednokrotnie właściciele kierują się intuicją, instynktem, który wskazuje na podjęcie decyzji sprzecznej ze wskazaniem excela, raportów i symulacji.
To odróżnia firmy rodzinne od pozostałych na rynku – zwinność, intuicja, gotowość – do zmian, do podejmowania decyzji i ryzyka.

W dyskusji udział wzięli: Piotr Grabowski #GWLAWMaciej Radzki, MBABank Millennium, Andrzej Furman, Aflofarm Farmacja PolskaAndrzej KuczynskiTransfer Multisort ElektronikAndrzej MalickiSKB EnergetykaArtur CzepczyńskiABC Czepczyński Piotr TokarskiCeramika Paradyż Sp. z o.o., a prowadziła ją Katarzyna DębekForbes. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym firmom! Tradycyjnie również – Dariusz Duma i porywające wystąpienie: „Firma rodzinna – wspólnota losu, wspólnota wartości”

7 października 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE W MIKOŁOWIE – WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Firmy rodzinne wyróżnione w województwie śląskim miały okazję spotkac się w wyjątkowym miejscu – Salonie BMW Sikora, pierwszy w Europie salon BMW M. Poza świetnymi autami, towarzyszyła nam muzyka na żywo. Wyróżnione firmy zapytane, jak poradziły sobie w czasie epidemii zgodnie odpowiadały – dobrze. Czyżby epidemia nie dokuczyła firmom rodzinnym? Oczywiście! Jest jednak cecha firm rodzinnych, którą nalezy doceniać szczególnie – gotowość – do zmian, do wyzwań, do pokonywania problemów oraz zwinność – w podejmowaniu decyzji, korzystania z szans. Tak jak wydarzyło się w firmie Dobrochny Kochańskiej – GeoGlobe Polska, która zdywersyfikowała działalność, tak jak w wielu innych firmach rodzinnych. Dostosowanie się do trendów rynkowych, lojalność pracownika oraz zasoby finansowe odłożone na czas kryzysu, pozwalają firmom rodzinnym trwać, nie zwalniać pracowników, dywersyfikować ryzyka i korzystać z szans.

Podczas wieczoru mieliśmy również szansę poznać Kajetana Kajetanowicza oraz historię jego współpracy z Rodziną Sikora i BMW Sikora.

Gratulujemy wspaniałej współpracy! Gratulujemy wyróżnionym firmom i dziękujemy za wyjątkową galę i gościnność BMW Sikora.

5 października  2021- SPOTKANIE REGIONALNE W KRAKOWIE

Cykl spotkań realizowanych w ramach Forum Firm Rodzinnych Forbes jest doskonałym pretekstem, aby przedstawiciele firm rodzinnych z regionów opowiadziały historie swoich biznesów. Tak też było w Krakowie na Gali poświęconej firmom rodzinnym z małopolski. Wyróżnione w rankingu Najcenniejszych Firm Rodzinnych Forbes przedsiębiorstwa odebrały wyróżnienia i nagrody w hotelu Starym w Krakowie.

Podczas Gali tradycyjnie już odbył się panel dyskusyjny, dzieki któremu możemy byc pewni, że długowieczność firm rodzinnych pozostanie niezachwiana. Przykładem może być Andrzej Barański i firma Herbewo, którzy trwają od pokoleń i przezwyciężają kryzysy cholery, wojny a w dzisiejszych czasach równiez epidemii covid.

Rozmowa, w której udział wzięli: 

– Piotr Grabowski – wspólnik zarządzający GWLAW,

–  Anna Gregorczyk – Dyrektor Departamnetu marketingu bankowości przedsiębiorstw, Bank Millenium,

– Przemysław Mitraszewski – Dyrektor ds. Relacji zewnętrznych, pełnomocnik zarządu LPP S.A.

– Andrzej Barański, Prezes Herbewo, 

– Zdzisłąw Dąbczyński, Założyciel i Prezes WIMED

a prowadziła dyskusję Katarzyna Dębek, Zastępca Redaktora Naczelnego Magazynu Forbes.

Kolejny raz rozmówcy podniesli temat przetrwania w turbulentnym czasie covid i post-covid. Dziś poza wyzwaniami związanymi z epidemią covid, firmy rodzinne borykają się z codziennymi problemami, m.in. w łańcuchu dostaw, zmianami w prawie czy podatkach. Podkreślają jednak, że trwają na pokolenia, więc patrzą z dystansem na dzisiejsze problemy, aby tworzyć dla pokoleń.

Gratulujemy wyróżnionym firmom i dziękujemy za obecność.

30 września 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE WE WROCŁAWIU

Kolejne spotkanie regionalne w ramach Forum Firm Rodzinnych Forbes odbyło się we Wrocławiu w przepięknym Hotelu Monpol. Gala zgromadziła przedsiebiorców z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Wśród wyróżnionych znalazły się Fabryka Mebli Bodzio Bogdan Szewczyk spółka jawna, NEONET S.A., Mirosłąw Wróbel sp. z o.o., Triada Dom Wachowiak Śliwak spółka jawna. gratulujemy wyróżnionym. Cieszymy się, że firmy rodzinne z dolnegośląska i opolszczyzny poradziły sobie z trudnym czasem epiedemii. Temat ten wybrzmiał również w panelu dyskusyjnym, w którym udział wzięli:

Piotr Grabowski – wspólnik zarządzający Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.Katarzyna Osadkowska Osadkowski SA, Wojciech Wróbel, Mercedes-Benz Grupa Wróbel, Michał Matejka #emmamarketGrzegorz Maliszewski Bank Millennium.

Tradycyjnie również usłyszeliśmy wystąpienie Dariusz DumaFBN Poland, który wskazywał na wartości, którymi firmy rodzinne się kierują w rozwiązywaniu kryzysów, zarówno biznesowych, jak i rodzinnych.

Spotkanie odbyło się jak zwykle w przyjacielskiej atmosferze, mieliśmy okazję wysłuchać wyjątkowych historii firm rodzinnych, celów, jakie pragną osiągnąć, planów na przyszłość i sposobów rodzinnych na kryzysy zarówno w firmie i rodzinie.

21 września 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE W PUSZCZYKOWIE

W HOT_elarni w Puszczykowie odbyło się kolejne spotkanie Forum Firm Rodzinnych Forbes, które zgromadziło firmy z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Wyróżnione firmy miały okazję wysłuchać debaty dyskusyjnej, która toczyła się wokół tematu przetrwania firm rodzinnych trudnego czasu epidemii, wstrząsu wywołanego paniką, niepewnością i niepokojem. Jak firmy rodzinne poradziły sobie z obostrzeniami, z koniecznością redukcji zatrudnienia i czy wartości rodzinne pomogły firmom rodzinnym i rodzinom przetrwać najtrudniejszy czas? Czy z kryzysu wychodzimy z nauką? W pełnym składzie? Gotowi do nowych wyzwań? W debacie, którą prowadził redaktor naczelny Magazynu Forbes – Paweł Zielewski,  udział wzięli:

* Piotr Grabowski – radca prawny, wspólnik zarządzający w #GWLAW

* Karin Jesztak – NOWA ELEKTRO Sp. z o.o. 

* Adam Zalaszewski CAR ARENA 

* Anna Gregorczyk – Bank Millenium

Padło również pytanie o projekt ustawy o fundacji rodzinnej – 'Czy w czasie od Covid i na chwilę obecną, nastapiły zmiany prawne w zakresie fundacji rodzinnej? –  Gro firm rodzinnych świetnie wyszło z pandemii i świetnie sobie poradziło, co jednak nie wpłyneło na uchwalnie ustawy o fundacji rodzinnej. Ministerstwo Rozwoju współpracuje, ale do tego wymagana jest też współpraca z Ministerstwem Finansów, by ujednolicic stanowisko’ 

Pozostajemy więc w oczekiwaniu na projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który będzie w stanie zadowolić przedsiębiorców rodzinnych.

Wielkie gratulacje składamy wszystkim wyróżnionym firmom z województw wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

16 września 2021 – SPOTKANIE REGIONALNE W GDAŃSKU

Rozpoczęliśmy IV edycję Forum Firm Rodzinnych Forbes

16 września odbyła się pierwsza po dwóch latach przerwy Gala Forum Firm Rodzinnych Forbes. 

Podczas debaty dyskusyjnej mieliśmy okazję wysłuchać jak firmy rodzinne poradziły sobie w pandemii, czy wykorzystały szanse lub obroniły się przed zagrożeniami? Wynikiem dyskusji było stwierdzenie, że polskie firmy rodzinne charakteryzuje niezwykła zwinność biznesowa, która wprost przekłada się na szybkie, odważne decyzje. Firmy rodzinne posiadają intuicję i instynkt przetrwania, determinację do pokonywania przeciwności.

W dyskusji udział wzięli: 

Piotr Grabowski,

Pawel Zielewski

Andrzej GlinskiBank Millennium

#MarcinOchnikOCHNIK

Gabriel Chojak – Dekorglass Działdowo S.A.

Przemysław MitraszewskiLPP S.A.,

Gratulujemy wyróżnionym firmom m.in. – 

Drutex S.A.

Ziaja Ltd

Dekorglass Działdowo S.A.

Meble Wójcik 

i wiele innych firm z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

26 sierpnia 2021 roku

#ForumFirmRodzinnychForbes powraca! We wrześniowym numerze Magazynu Forbes Polska opublikowany  został Ranking Najcenniejszych Polskich Firm Rodzinnych. GWLAW by Grabowski & Partners jest Wyłącznym Partnerem Prawnym tej inicjatywy od początku istnienia Forum Firm Rodzinnych Forbes.
Jesteśmy zaszczyceni, że możemy towarzyszyć firmom rodzinnym.
’Czas trudny, ale nie stracony…’ Pawel Zielewski podkreśla, że dziś mówiąc o biznesie, mówimy nie tylko o wartości dodanej , jaką są (…)wartości, ale również (…) niespotykanej woli walki i determinacji przetrwania.’ Gratulujemy wyróżnionym i do zobaczenia!… i tym razem do żywo!

Zapraszamy już dziś wszystkie wyróżnione firmy na Gale regionalne

Forum Firm Rodzinnych Forbes 2020

FORUM FIRM RODZINNYCH FORBES Najcenniejsze firmy rodzinne w Polsce

Wartości, na których przez dekady budowano firmy rodzinne, były kolejną tarczą, która umożliwiła przetrwanie podczas pierwszej fali kryzysu epidemicznego i gospodarczego. "Publikacja rankingu „Najcenniejsze Polskie Firmy Rodzinne” tradycyjnie od lat rozpoczynała serię spotkań w ramach Forum Firm Rodzinnych. W tym roku sytuacja jest, delikatnie mówiąc, nietypowa, ale tym bardziej trzeba rozmawiać o tym, co oznacza „rodzinność” firmy i jak jej wartości sprawdzają się w kryzysach"

Piotr Grabowski sukcesja

Family Office - Fanaberia czy realna potrzeba?

Należy podkreślić, że brak kompleksowej usługi Family Office oznacza ryzyko koncentracji na jednej sferze działalności firmy rodzinnej. Jeśli jest to np. sfera doradztwa inwestycyjnego, pomijane jest planowanie sukcesyjne. W krótkim horyzoncie czasowym może to prowadzić do pomnażania finansów, ale nie zapewnia przetrwania rodzinnego majątku. W mojej ocenie majątki najbogatszych osób wymagają specjalnego podejścia i traktowania, zaś sprostać temu może wyłącznie Family Office posiadające w swym spektrum rozwiązania, których celem jest zabezpieczenie i przekształcenie majątku rodzinnego w silną, trwałą i wielopokoleniową instytucję

Forum Firm Rodzinnych Forbes 2019

FORUM FIRM RODZINNYCH FORBES 2019
Czy opłaca się być firmą rodzinną?

Idea Forum Firm Rodzinnych zrodziła się z potrzeby promocji przedsiębiorczości rodzinnej, wsparcia jej rozwoju oraz pomocy w rozwiązywaniu specyficznych problemów przedsiębiorstw rodzinnych. Celem nadrzędnym jest chęć zintegrowania środowiska firm rodzinnych na polskim rynku, wymianę doświadczeń ujętych w zestawieniu przedsiębiorców jak również propagowanie etycznego wymiaru prowadzenia działalności gospodarczej.

Forum Firm Rodzinnych Forbes 2018

FORUM FIRM RODZINNYCH FORBES 2018 Dlaczego musimy dbać o firmy rodzinne?

Organizator Magazyn Forbes wraz z Partnerami zrealizowali Pierwszą edycję Forum Firm Rodzinnych Forbes, która okazała się spełnieniem potrzeby spotkań pomiędzy przedsiębiorcami, poznania się przedsiębiorców oraz posłuchania historii procesów sukcesyjnych, które już są wdrożone i takich, które dopiero przed rodzinami są do zrealizowania. Merytoryczne dyskusje, historie firm rodzinnych, historie procesów sukcesyjnych, historie ludzi, którzy budują biznes na fundamentach wartości rodzinnych. Ranking firm rodzinnych - Najszybciej rozwijające się firmy rodzinne w Polsce.