Kiedy jest najlepszy moment na sukcesję?

- 24 marca, 2022
Zastanawiasz się czy już myśleć o sukcesji?
Wielu właścicieli firm rodzinnych zastanawia się kiedy jest najlepszy moment na sukcesję.
Czy jeżeli założyciel firmy nie planuje na obecnym etapie wycofywać się operacyjnie ani właścicielsko z biznesu, powinien już planować wejście do firmy swoich następców, np. swoich dzieci?
Bezsprzecznie warto zacząć od tego, że im wcześniej w firmie zacznie się myślenie o zmianie pokoleniowej, tym większa jest gwarancja sukcesu całego procesu.
Tylko przemyślana, dobrze zaplanowana i dobrze zakomunikowana sukcesja zabezpieczy firmę przed niekontrolowaną sukcesją spowodowaną zdarzeniami losowymi oraz zapewni niezachwiane kontynuowanie rodzinnego biznesu. Sukcesorom pozwoli na bezkonfliktowe korzystanie z otrzymanych aktywów oraz uprawnień zarządczych. Kiedy w takim razie warto myśleć o sukcesji?
Co ważne w myśleniu o sukcesji? Kiedy jest najlepszy moment na sukcesję?
Zaznaczyć należy, że tak jak nie ma uniwersalnego przepisu na udaną sukcesją, tak niemal niemożliwe wydaje się wskazanie jednego momentu jako momentu najlepszego na sukcesję.
W takim razie kiedy jest dobry czas na sukcesję?
Trzeba pamiętać, że w każdej firmie rodzinnej zidentyfikować można wiele czynników wpływających na to czy firma jako organizacja gotowa jest na zmianę pokoleniową. Takimi czynnikami mogą być m.in.
- wytypowanie sukcesorów oraz ich chęć i przygotowanie do sukcesji,
- relacje pracownicze oraz relacje z kontrahentami
- czy wreszcie forma prawna w jakiej prowadzony jest biznes.
Inaczej będzie wyglądać plan sukcesji w jednoosobowej działalności gospodarczej. Inaczej w spółce jawnej prowadzonej wraz z współmałżonkiem. Inaczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonej wspólnie z wieloletnim wspólnikiem spoza rodziny.
Czy w sukcesji ważna jest analiza otoczenia rodzinno-biznesowego?
Dlatego tak ważna w procesie planowania sukcesyjnego jest analiza otoczenia rodzinno-biznesowego. Ważna jest również analiza warunków funkcjonowania firmy, jej relacji biznesowych, stanu prawnopodatkowego. Powyższe jest istotne w związku z koniecznością możliwie w jak najszerszym zakresie rozpoznania ryzyk. Mogą one bowiem mieć niebagatelny wpływ na działalność operacyjną firmy rodzinnej.
Jeżeli kluczowe dla firmy umowy (np. umowy kredytowe lub umowy z głównymi kontrahentami) zawierają zastrzeżenia, że właścicielem firmy musi pozostawać określona osoba, konieczne będzie zadbanie, aby w procesie zmiany pokoleniowej od strony prawnej zabezpieczona została stabilność działalności operacyjnej firmy. Bez wątpienia dotyczy to również decyzji administracyjnych, na których firma opiera swoją działalność operacyjną wtedy, gdy są ściśle związane z osobą właściciela.
Audyt sukcesyjny, o którym pisaliśmy niedawno tutaj, pozwala także ustalić jakie są oczekiwania poszczególnych uczestników sukcesji oraz jak wyobrażają sobie swoje zaangażowanie w firmie. Wynik audytu pomoże w odpowiedzi na pytanie: Kiedy jest najlepszy moment na sukcesję?
Chcesz wiedzieć od czego zacząć? Sprawdź, które aspekty są ważne!

Testament czy darowizna? Przekazanie własności
Testament jako kluczowy element procesu sukcesji testament wzór Testament stanowi jeden z kluczowych mechanizmów wykorzystywanych w procesie sukcesji w sferze właścicielskiej. Co do zasady (dzięki

Czy audyt sukcesyjny jest potrzebny w firmie rodzinnej?
14.02.2022 Doświadczenie w planowaniu i wdrażaniu procesów sukcesyjnych pokazuje, że proces zmiany pokoleniowej każdorazowo poprzedzony powinien być wnikliwą analizą w zakresie warunków funkcjonowania firmy rodzinnej
Komentarze do projektu ustawy o fundacji rodzinnej
W dniu 22 marca 2021 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji został udostępniony projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma wprowadzić do polskiego
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej opublikowany!
Wyczekiwany projekt opublikowany! W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny, został udostępniony projekt ustawy o fundacji rodzinnej (numer w wykazie