Indywidualna potrzeba firm rodzinnych w kwestii inwestora zewnętrznego

Indywidualna potrzeba firm rodzinnych w kwestii inwestora zewnętrznego

Potrzeba firm rodzinnych w kwestii inwestora zewnętrznego

Kwestie prawne, jak i aspekty pozaprawne (jak choćby usposobienie założycieli i ich skłonność do rezygnacji z niepodzielnej władzy), każda rodzina będzie musiała indywidualnie rozstrzygnąć, czy otworzenie się na inwestora zewnętrznego jest dla nich dobrym rozwiązaniem i czy całościowa cena, jaką będą musieli zapłacić za finansowanie jest adekwatna do rozmiarów zmian towarzyszących wprowadzeniu inwestora, które będą musieli zaakceptować, a następnie nauczyć się funkcjonować w nowych realiach.

Z drugiej strony, otwarcie się na nowy podmiot lub innowacyjne pomysły może okazać się dla rodziny wielką szansą na rozwój firmy, dać im świeże i krytyczne spojrzenie na prowadzoną działalność, przyczyniając się do jej rozwoju w innych kierunkach, jej unowocześnienia, a w konsekwencji zwiększenia wartości.

Przed przystąpieniem do rozmów z potencjalnymi inwestorami, warto zatem przy rodzinnym stole zdefiniować swoje potrzeby, cele i założenia i ustalić, czy w konkretnej firmie rodzinnej jest miejsce dla kogoś z zewnątrz, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

autor: r.pr. Agnieszka Mitręga

Sprzedaż firmy rodzinnej

Wydawać by się mogło, że sprzedaż firmy rodzinnej jest ostatecznością oraz oznacza porażkę jej właściciela w procesie sukcesji. Jednakże w końcowym rozrachunku takie rozwiązanie może

Czytaj więcej »